Kūdras skulptūra “Purva ligzda”

Kūdras skulptūra “Purva ligzda” ar Olaines kūdras rūpnīcas atbalstu tapa 2021. gada rudenī un nonāca Olaines Vēstures un Mākslas muzeja ekspozīcijā.

Sākums skulptūras izgtavošanai no kūdras bija pirms vairākiem gadiem, kad Olaines kūdras rūpnīca no purva izcēla vairāk kā tonnu smagu kūdras gabalu – 1.9 x 1.5 x 0.85 m (2.5 m3) izmērā. Izrokot purvā tā izmēri bija vēl lielāki un svars ap 3 tonnām. Pēc pusotra gada žūšanas kūdras gabals bija nedaudz sarāvies. Olaines vēstures un mākslas muzeja sagatavotā stikla vitrīna, kur kūdras gabals bija jāizstāda, bija apmēram 1 m3 liela kuba formā ar diviem nošķeltiem stūriem.

Sākotnējā doma bija izveidot no kūdras gabala kaut ko dzīvu, kādu dzīvnieku. Tomēr ierobežotās dimensijas – katrā virzienā apmēram pa metram, nelikās kopā kādas dzīvas būtnes formā. Gribējās saglabāt kūdras kārtu zīmējumu plaknēs uz topošās skulptūras sāniem, kas atveidotu apmēram 700 gadu vēsturi purvā. 500 līdz 1000 gadi ir laiks kamēr purvā izveidojas 1 metru biezs kūdras slānis. Ja kūdru iegūst vairāku metru dziļumā, tad tās bioloģiskais vecums var sasniegt vairākus tūkstošus gadu. Nosakot kūdras skulptūras vecumu, neņemot vērā kontekstu, var arī secināt, ka tā tapusi Ēģiptes faraonu laikā 😊.

Sākumā bija liels kūdras gabals
Virspirms bija kūdras gabals, apmēram 1.5 m3 liels.

Pirms darba sākšanas biju iedomājies visādus sīkumus un smalkumus ko varētu izgriezt šajā kūdras gabalā. Taču uzsākot darbu kļuva skaidrs kāpēc Pauls Jaunzems no Akmens skulptūru parka Vakarbuļļos, kur regulāri vedu grupas ekskursijā ar laivām, teica, ka ar sīkumiem viņam nepatīk krāmēties, labāk patīk veidot lielas un tīras formas.

Ar latvju rakstu atveidošanu skulptūras izgatavošana varēja ievilkties uz ilgu laiku. Pie tam kūdras gabals vēl bija pārāk mitrs, lai tajā atveidotu smalkas formas. Tik lielam tam būtu jāžūst vēl vairākus gadus, lai to varētu smalki apstrādāt arī dziļumā.

Uz rudens pusi manā balkonā, baložu pāris izdomāja uz rudeni perēt vēl vienu reizi. Vērojot to darbošanos radās ideja par ligzdu ar olām. Olu var uztvert kā dzīvu būtni, un tā arī dizainiski labi izskatās. Skatītājam paliek vieta fantāzijai par to, kas no tās varētu izšķilties – kāds putns, čūska, krokodīls vai bruņurupucis, vai varbūt tā ir pārakmeņojusies dinozaura ola?

Smuki griezt ar nazi sagatavoto kūdras gabalu vēl nevarēja, jo tas iekšpusē vēl bija diezgan mitrs. Taču varēja ērti apstrādāt ar rokas zāģi. Ar to paveicu lielāko darba daļu. Zaģi izliecot, tas bija ērti izmantojams arī negatīvās sfēras izgriešanai, kas attēloja pašu ligzdu. Piedevu kūdras gabalam nošķelta kuba formu atbilstoši iepriekš izgatavotajai stikla vitrīnai. Jeb iepakojums skulptūrai bija tapis vēl pirms pašas skulptūras.

Kūdras skulptūra ar olu
Skulptūra “Purva ligzda Olaines kūdras rūpnīcas angārā.

Kuba augšpusē tika izveidota sfēriska iedobe ligzdas formā, kur bija paredzēts ievietot vienu vai vairākas arī no kūdras darinātas olas.

Olas veidoju no atsevišķiem kārtīgi izžuvušiem kūdras gabaliem apgriežot taisnstūra sagataves ar kabatas nazīti. Olai ir laba forma, lai to griestu pēc acumēra kontrolējot, lai virsma simetriski izliecas visās pusēs.

Gatavās skulptūras pārvietošana uz muzeju izrādījās sarežģīts pasākums. Lai arī sākotnējais kūdras gabals bija krietni apgriests, lai ietilptu stikla vitrīnā un izietu cauri muzeja durvīm. Gatavais mākslas darbs pēc maniem aprēķiniem svēra ap 250 kg.

Kūdras skulptūra ir tieši Olaines muzeja durvju platumā
Kad kūdras skulptūra ir veiksmīgi aiztransportēta līdz muzejam, tā vēl ir jādabūn iekšā pa durvīm.

To vajadzēja iecelt busiņā un pēc tam dabūt iekšā pa Olaines muzeja 0.96 m platajām durvīm. Šim mērķim mākslas darbu vajadzēja sagāzt uz sāniem. Pateicoties Olaines kūdras rūpnīcas tehniskajam atbalstam un puišu izdomai, liekot lietā tehniskos risinājumus un fizisko spēku, viss izdevās, un mākslas darbs muzeja ekspozīcijā nonāca vienā gabalā.

Tur tas nokļuva līdzās lielam brūnajam lācim, kas tagad modri sargā purva ligzdu un olas tajā. Tāpēc pirmā doma bija to nodēvēt par “Purva lāča ligzdu”. Tomēr vēlāk to saīsināju par “Purva ligzda” saglabājot intrigu, kam tā varētu piederēt. Un pilnīgi nejauši sanāca tā, ka olas ligzdā saskan ar Olaines pilsētas nosaukumu, kur muzejs atrodas.

 

 

Kūdras skulptūra un brūnais lācis
Kūdras skulptūru “Purva ligzda” Olaines muzejā modri sargā brūnais lācis. Skulptūras autors: Atis Luguzs (2021).