Kūdras skulptūra “Purva ligzda”

Kūdras skulptūra “Purva ligzda”.

Olaines kūdras rūpnīca bija sagatavojusi kūdras gabalu – 1.9 x 1.5 x 0.85 m (2.5 m3) izmērā. Izrokot purvā tā izmēri bija vēl lielāki un svars ap 3 tonnām. Pēc pusotra gada žūšanas kūdras gabals bija nedaudz sarāvies. Olaines vēstures un mākslas muzeja sagatavotā stikla vitrīna, kur kūdras gabals bija jāizstāda, bija apmēram 1 m3 liela kuba formā ar diviem nošķeltiem stūriem.

Sākotnējā doma bija izveidot no kūdras gabala kaut ko dzīvu, kādu dzīvnieku. Tomēr ierobežotās dimensijas – katrā virzienā apmēram pa metram, nelikās kopā kādas dzīvas būtnes formā. Gribējās saglabāt kūdras kārtu zīmējumu plaknēs uz topošās skulptūras sāniem, kas atveidotu apmēram 700 gadu vēsturi purvā. 500 līdz 1000 gadi ir laiks kamēr purvā izveidojas 1 metru biezs kūdras slānis. Ja kūdru iegūst vairāku metru dziļumā, tad tās bioloģiskais vecums var sasniegt vairākus tūkstošus gadu. Nosakot kūdras skulptūras vecumu, neņemot vērā kontekstu, var arī secināt, ka tā tapusi Ēģiptes faraonu laikā 😊.

Uz rudens pusi manā balkonā, baložu pāris izdomāja uz rudeni perēt vēl vienu reizi. Vērojot to darbošanos radās ideja par ligzdu ar olām. Olu var uztvert kā dzīvu būtni, un tā arī dizainiski labi izskatās. Skatītājam paliek vieta fantāzijai par to, kas no tās varētu izšķilties – kāds putns, čūska, krokodīls vai bruņurupucis, vai varbūt tā ir pārakmeņojusies dinozaura ola?

Pirms darba sākšanas biju iedomājies visādus sīkumus un smalkumus ko varētu izgriezt šajā kūdras gabalā. Taču uzsākot darbu kļuva skaidrs kāpēc Pauls Jaunzems no Akmens skulptūru parka Vakarbuļļos, kur regulāri vedu grupas ekskursijā ar laivām, teica, ka ar sīkumiem viņam nepatīk krāmēties, labāk patīk veidot lielas un tīras formas.
Ar latvju rakstu atveidošanu skulptūras izgatavošana varēja ievilkties uz ilgu laiku. Pie tam kūdras gabals vēl bija pārāk mitrs, lai tajā atveidotu smalkas formas. Tik lielam tam būtu jāžūst vēl vairākus gadus, lai to varētu smalki apstrādāt arī dziļumā.

Lielāko darba daļu paveicu ar rokas zāģi. Izliecot, tas bija ērti izmantojams arī negatīvās sfēras izgriešanai, kas attēloja pašu ligzdu. Olas veidoju no atsevišķiem kārtīgi izžuvušiem kūdras gabaliem apgriežot taisnstūra sagataves ar kabatas nazīti. Olai ir laba forma, lai to griestu pēc acumēra kontrolējot, lai virsma simetriski izliecas visās pusēs.

Gatavais mākslas darbs pēc maniem aprēķiniem svēra ap 250 kg. To vajadzēja iecelt busiņā un pēc tam dabūt iekšā pa Olaines muzeja 0.96 m platajām durvīm. Šim mērķim mākslas darbu vajadzēja sagāzt uz sāniem. Pateicoties Olaines kūdras rūpnīcas tehniskajam atbalstam un puišu izdomai mākslas darbs muzeja ekspozīcijā nonāca vienā gabalā.
Muzeja ekspozīcija tam balkus atrodas liels Brūnais lācis. Tāpēc doma bija to nodēvēt par “Purva lāča ligzdu”. Tomēr labāks nosaukums tai būs “Purva ligzda” saglabājot intrigu, kam tā varētu piederēt. Un pilnīgi nejauši sanāca tā, ka olas ligzdā saskan ar Olaines pilsētas nosaukumu, kur muzejs atrodas.