Kūdras skulptūra “Purva ligzda” Olaines muzejā

Kūdras skulptūra “Purva ligzda” ar Olaines kūdras rūpnīcas atbalstu tapa 2021. gada rudenī un nonāca Olaines Vēstures un Mākslas muzeja ekspozīcijā.

Sākums skulptūras izgtavošanai no kūdras bija pirms vairākiem gadiem, kad no purva izcēla vairāk kā tonnu smagu kūdras gabalu. Pa aptuveni diviem gadiem tas bija nedaudz apžuvis un gatavs mākslas tapšanai.

Smuki griezt ar nazi to vēl nevarēja, jo kūdra gabala iekšpusē vēl bija diezgan mitra. To varēja ērti apstrādāt ar rokas zāģi. Mākslinieks Atis Luguzs piedeva kūdras gabalam nošķelta kuba formu atbilstoši iepriekš izgatavotajai stikla vitrīnai. Jeb iepakojums skulptūrai bija tapis vēl pirms pašas skulptūras.

Kuba augšpusē tika izveidota sfēriska iedobe ligzdas formā, kur bija paredzēts ievietot vienu vai vairākas arī no kūdras darinātas olas. Tās tapa no atsevišķiem labi izžāvētiem kūdras gabaliem. Tos bija ērti piegriezt pēc olas formas ar kabatas nazi tāpat pēc acumēra. Ola izrādījās pateicīga kūdras skulptūras forma.

Gatavās skulptūras pārvietošana uz muzeju izrādījās sarežģīts pasākums. Lai arī sākotnējais kūdras gabals bija krietni apgriests, lai ietilptu stikla vitrīnā un izietu cauri muzeja durvīm, tas tomēr joprojām svēra pāri 200 kilogramiem. Liekot kopā tehniskos risinājumus un fizisko spēku, viss izdevās. Skulptūra nonāca blakus lielam brūnajam lācim, kas tagad modri sargā purva ligzdu un olas tajā.

Kūdras skulptūras tapšanas gaita un nonākšana Olaines muzejā

. . . .